fbpx

EklentilerYorum yapılmamış

default thumbnail

WordPress sitenizin temanızda değişiklik yapıyorsunuz ve bunun güncellemelerde ya da tema değişikliklerinde ortadan etkisiz kalmamasını istiyorsanız siteye özel eklenti hazırlamalısınız. Sitenizi stil ve fonksiyon değişiklerinde child theme / çocuk tema kullanılması iyi bir yöntem olsa da temayı değiştirdiğinizde bazı değişikliklerin yeniden hazırlacak olması WordPress siteler için bir problem. Bunun çözümü aşağıdaki yazımızda.

Siteye özel wordpress eklentisi fonsiyonlar gerçekleştiren küçük/kısa kod parçacıklarıdır ve tema ile alakası yoktur. Diğer bir deyişle internette işimize yarayacak bazı kodları buluyor ve temamızın functions.php sayfasına yapıştırıyoruz. Bu kodlar genelde başlı başına bir eklenti olmayacak kada küçük olsa da sitemize spesifik özellikler katan kodlar oluyor. Örneğin Özel Yazı Türleri gibi.

SİTEYE ÖZEL EKLENTİ NASIL OLUŞTURURUZ?

Oldukça kolay.

-Sitenizde eklenti klasörüne yeni bir klasör oluşturun ve istediğiniz bir ismi verin, mesela:/wp-content/plugins/benim-eklenti

-Bir boş dosya açın ve benim-eklenti.php diye kaydedin.

-Aşağıdaki kodu koyun

Şimdi bu dosyayı plugins klasöründe oluşturduğunuz klasörün içine atın. Ve admin panelde eklentilere gidip etkinleştirin.

İlk yorum yapan siz olun.

Bir yorum ekle